Süha UZUN / Portfolio

...

Alko Aydınlatma

Türü : Web Sitesi

Yayın Tarihi : 06/01/2017

Web Sitesine İlerle

Teknolojiler : Projenin ön yüzün kodlamasında Bootstrap 3.0 framework kullandık. BackEnd teknolojisi CodeAndMore ekibi tarafından Codeigniter framework'u kullanılarak geliştirildi.

Neler Yaptık : Sektörle ilgili genel bilgileri topladım, tasarım çalışmasından önce firmanın kurumsal kimlik yapısını inceledim.

Nasıl Yaptık : - Eski site analizini gerçekleştirdik, - Yeni site gereksinimlerini gözden geçirdik, - Ürün çekimlerini yaptık, - Sayfa tasarımını gerçekleştirdik, - Sayfa FrontEnd kodlamasını gerçekleştirdik, - Sayfanın BackEnd kodlamasını gerçekleştirdik, - Sayfaya içerikleri ekledik, - Test ve Bug Fix'leri giderdik, - Web sitesini yayına aldık.

Web sitesiyle ilgili müşteri ihtiyaçlarını dinlenip, eski sitesinin analizini yapmakla işe başladık. En kritik süreç eski sitesinde bulunan Search mekanizmasının iyi bir şekilde işlememesiydi, bu yüzden Search kısmına ayrıca önem verdik.

Alko Aydınlatma web sitesinde bir çok aydınlatma görseli kullanılmaktaydı. Eski site görselleri modellenerek yapılmış ve ürün gerçekliği içermiyordu. Bu yüzden Alko Aydınlatma içerisine ufak bir stüdyo kurulunu yaptık. Bol ışıklı mekanda yaklaşık 60 ürünün farklı açılardan bir çok kez fotoğrafını çektik.

Çekilen fotoğrafların ham halleri web sitesine eklenebilecek kalitede değildi, bir kaç kez dekupe işleminden geçirip biraz photoshop ayarından sonra web sitesinde yayınlanabilecek hale geldiler. Bu esnada tabiki web sitesi tasarımı da yapılmaya başlandı, birbirinden farklı 3 tasarım çalışmasını müşteriye sunduk, müşterimizin seçtiği görselin detay sayfalarını çalışıp FrontEnd Development aşamasına kadar getirdim. Yaklaşık bir haftamı alan tasarım çalışması, ana tasarımları oluştururken iki haftamı almıştı, yani 3 haftalık tasarım aşamasını sonlandırdık.

Aşağıda tasarım çalışmalarından ilkini görebilirsiniz.

FrontEnd Development için bootstrap 3.0 tercih ettim, aslında bunu tasarım aşamasında belirlemiştim, bunun sebebi ise kodlamada kullanacağım ön yüz Framework'une uygun bir tasarım yapamam gerekmemdi, hem daha hızlı ön yüz dökebilirdim hem de Framework gereksinimlerini tam anlamıyla kullanabilirdim. Yaklaşık 3 hafta süren FrotnEnd kodlaması sonucu iş BackEnd kodlaması Açısından CodeAndMore firmasının ekiplerine teslim ettim. Kodlama uzun sürecek gibiydi, bunun sebebi ise Search mekanizması vb sistemlerin geliştirilmesiydi. Database analizi ve yönetim paneli analizlerini gerçekleştirdikten sonra Database tablolarının oluşturulması için yine işi CodeAndMore firmasının ekiplerine verdim. Bu arada devamlı bahsediyorum ama tabi CodeAndMore firmasının yöneticiliğini de yapıyorum. Bu yüzden işi verdim derken uzak bir yere gitmiyorum :)

Aşağıda tasarım 2 çalışmasını görebilirsiniz.

Tüm bu çalışmalar uzun bir aradan sonra tamamlandı, uzun aranın olmasının sebebi bu arada resim çekimleri, dekupe işlemleri, müşteri diyalogları biraz uzun sürdü. Her resmin bir kodu vardı, bu kodları bulmamız ve eşleştirmemiz için bir çok kez müşteri firması'na gidip gelmem gerekti. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra resimler girildi, açıklamalar yazıldı, uzun süreçten geçen test işlemlerine tabi tutuldu. Müşteri onayından bir kaç renk değişikliği geldi, bunların da tamamlanmasıyla eski sitenin yedeğini aldıktan sonra, web sitesini bir gece içerisinde yayına aldık.Anahtar Kelimeler : Web tasarımı, Aydınlatma, Responsive Design, Design Pattern, FrontEnd Development

Alko Aydınlatma - Görsel 1
Detay Sayfa - 1