Süha UZUN / Blog

Pürenli Yaylası - Dağcılık

2016-08-07

Süha UZUN

Süha UZUN, Okaner ERTUĞRUL, Merve Bilgin UZUN, Burçak ERTUĞRUL

Nereye gideceğimizi bilmeden kamp yoluna koyulduk, bize eşlik edecek arkadaşlarımız Anadolu yakasında oturuyordu, onları da alacağımız için sabah 6:30 gibi yola çıktık.
Saat 7:00 da evlerinin önüne gelmiştik, eşyaları aracın üzerine bağladık, yukarı elimden geldiğince az eşya bağlamaya çalışıyorum, en son eşyalarımı bağladığımda uyku tulumuma veda etmek zorunda kaldım, maalesef bağladığım ipten ve sepetin üzerine konan brandadan sıyrılmayı başarmış.

Saat 9:00 gibi Sakarya ya vardık, kahvaltı yapmadan çıktığımızdan kahvaltı yapmak için bir yerler bakındık, aklıma Sakarya Orman Park geldi, oranın Ayvalık tostunu eşimle severiz, arkadaşlarımızın da seveceğini düşünerek Orman Park?a giriş yaptık.
Kahvaltı faslı bitip son çaylarımızı yudumladıktan sonra diğer yazılarımda da bahsettiğim garajımdan eksik eşyalarımızı aldık. Saat 11?e yaklaşıyordu, kamp yapabileceğimiz çok yer vardı biliyorum ama bu sıcakta herkesin yaylalarda olacağını düşünerek kafama göre bir yere gitmek istemedim, Türkiye de kamp alanlarını iyi bilen bir arkadaşımdan sessiz bir faaliyet geçirmek adına bir öneri aldım, öneri Düzce Pürenli yaylasıydı. Pürenli yaylasında kimsenin olmayacağını ve kafa dinleyebileceğimizi öneren arkadaşımız çok da doğru düşünmüştü.
Yol tarifini telefonda aldıktan sonra Düzce?ye doğru aracımızı sürmeye başladık. Tarif çok basit, gitmek isterseniz Düzce Güzeldere şelalesine çok kısa bir mesafe kaldığında sağda taşlıklı bir yol var, o alandan içeri girin ve o yolu takip edin, yol üzerinde ki tabelalarda da yayla yolu işaretleri bulunuyor, bunları görmüyorsanız yanlış yolda olabilirsiniz.

Yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından Düzce Pürenli yaylasına gelmiştik. Alışverişimizi Düzce?de ufak bir marketten yaptık, Pürenli Yaylası yolundan Kardüz Yaylasına da bir yol bulunmakta. Vaktiniz çok ise Kardüz Yaylasını da görmenizi öneririm.

Kardüz yaylası benim şu ana kadar en sevdiğim yaylalardan biridir. Çok sıkı rüzgarları vardır. Sık ormanların arasında kaybolmamanız olanaksızdır :)
Pürenli yaylasında kendimize güvenli bir yer bulduktan sonra çadırlarımızı kurup ateş için odun toplamaya başladık. Havanın biraz rüzgarlı olmasından dolayı ateş yaktığımız yere taş dizdik, herhangi bir durumda taşları ateşin üzerine atabilirdik ve ateşi kontrol altına almak kolay olurdu.

Kampı attığımız alan bana biraz hayvan yoluymuş gibi gelse de gayet sakin bir alandı. Ateşi ateş başlatıcımla yakmak biraz zaman aldı, inatla çakmak kibrit kullanmadan ateş yakmayı seviyorum, biraz zor oluyor ama inanılmaz eğleniyorum.
Ateş yanar yanmaz üzerine çaydanlığımı koydum, ekipteki diğer arkadaşlar yaylaya su almaya gittiler, 20 lt?lik bir su kabım var genelde suya yakın olmadığımız alanlarda gerçekten çok işimizi görüyor.

Gece rüzgar bulutları iterek bize güzel bir gökyüzü bırakmıştı. Sessiz sakin bir gece ve her yerde yıldız görmek çok güzeldi, yanımızdaki arkadaşlarımızda bu durumdan inanılmazı mutluydu.

Yol yorgunluğumuzun ardından yatma vakti gelmişti. Güzel bir uykunun ardından sabaha hayvan sesleriyle uyandım, kampı yaptığımız alanın yakını meğer çoban yoluymuş ve hayvanlarını otlatmak için o yolu kullanıyormuş, tabi ki biz kampımızı bu yol üzerine yapmadık ama o yoldan çok da uzakta değildik, herkes uyurken bir ara dana çadıra ilerliyordu, elimdeki sopayla onu kovalamak harika bir duyguydu :) Bu kısa süreli heyecanı atlattıktan sonra seslere dayanamayan kamp halkı uyanmaya başladı.
Ben ateşi tekrar alevleyerek çay suyu koydum. Ateşi gece yatarken uyuturum ki sabah kolay ateş yakabileyim. Sabaha karşı yağan çiğ genelde ateş yakmayı çok zorlaştırır bu yüzden gece yatmadan ateşin üzerine toprak örterim ve ateş uykuya geçer, sabah toprak tabakasını alıp biraz üflediniz mi ateş yanmaya başlar.

Soframızı yere serdiğimiz matların üzerine hazırlayarak kahvaltıya oturduk. Sabah kahvaltısında sucuk, yumurta ve közde patates yaparak karnımızı doyurduk, gideceğimiz vakit yavaş yavaş yaklaşıyordu.

Eşyalarımızı toplayıp kamp ateşimizi söndürdükten sonra geri dönüş yoluna geçtik.

Bu kampta bize eşlik eden arkadaşlarımıza teşekkür ederiz :)

Süha UZUN
Merve UZUN
Okaner Ertuğrul
Burçak Ertuğrul

Blog Kategorileri

...
...

SÜHA UZUN

Boşa harcayacak zamanım yok, elimde kalan zamanımı bir şeyler öğrenmek ve toprakla bağımı güçlendirmek için kullanıyorum...