Süha UZUN / Blog

Mark Boyle Olmak - Genel

2016-08-27

Süha UZUN

-

Mark Boyle çoğumuzun hayal ettiği bir hayat yaşıyor, bu sebeple Mark ile ilgili küçük bir araştırma yaptım, sanki İnto The Wild filmini izlemiş ve dışarı çıkmış gibiydi, tıpkı benim yapmak istediğim gibi.  
 

Günümüzde doğal olan varlıkların yapaylaştırılması şehir hayatlarında yaşanabilirliği azaltıyor, en azından ben şehirde yaşamak istemiyorum. Mark hakkında biraz bilgi topladım;

 

Mark Boyle 32 yaşında bir İrlandalı. İşletme ve iktisat okuyan Mark organik gıda firmalarında çalıştı, iş hayatında başarılı çalışma gösteren Mark'ın maddi durumu da bir hayli iyiydi.

 

Mark'ın dönüm noktası üniversite son sınıfta izlemiş olduğu Mahatma Gandhi'nin bir videosuydu. Mark?ın yaşarken deneyimlediği düşünce hayatından parayı çıkartması gerektiğiydi, çünkü Mark?a göre dünya üzerindeki sorunlar ve adaletsizlikler para kaynaklıydı.

 

Mark bu sürece 6 ay gibi bir sürede hazırlandı, tabi ki bu süreç o kadar da kolay geçmedi, öncelikle hayatta kalabilmesi ve asgari bir düzeyde yaşam sürdürebilmesi için neler gerekiyorsa onları nasıl yapacağıyla ilgili bilgiler topladı, bir insanın hayatta kalabilmesi için barınabileceği bir yere ihtiyacı vardır, Mark barınma konusunda umudunu yitirecekken ihtiyacı olmayan eşyaları internet üzerinden satan "Freecycle" sitesi ile tanıştı.

 

Mark bu web sitesinde kendine bir karavan buldu. Bu hedefine ulaşmak için gittiği yolda onu daha da güçlendirdi. Mark karavanını koymak için bir çiftlik sahibiyle anlaştı, haftanın üç günü çiftlikte çalışarak orada konaklayabilecekti. Mark yanına elektronik cihaz olarak sadece aranabilen bir cep telefonu ve yazılarını yazabilmek için diz üstü bilgisayar aldı, bunların elektriğini bile doğal yoldan, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak karşıladı. Seyahat edebilmek için karavanına bir de bisiklet koydu. Diş fırçası için mürekkep balığı kılçığından ve rezene tohumundan yararlandı, kişisel temizliğini çiftliğe yakın olan nehirde karşıladı.

 

Mark bu zaman zarfında Freeconomy Blog ve The Guardian gazetesine düzenli olarak yazılar yazdı. Mark'ın 2010 yılında "Meteliksiz" ismiyle yayınlanmış bir de kitabı bulunmakta.

 

Mark şu anda İrlanda'nın batısında, Loughrea yakınlarında yaşıyor. Mark gibi yaşamak zor değil, tabi ki böyle bir hayat yaşamamız için fedakarlıklarımız olmalı, ülkemizde böyle bir hayat yaşamak için belki de biraz bencilce davranmalıyız. Mark böyle bir yaşam için kız arkadaşından vaz geçti, aslında işin aslı kız arkadaşı böyle yaşamayı onaylamadığından dolayı Mark'dan vazgeçti...


http://dunyalilar.org/man-lives-without-money.html

Blog Kategorileri

...
...

SÜHA UZUN

Boşa harcayacak zamanım yok, elimde kalan zamanımı bir şeyler öğrenmek ve toprakla bağımı güçlendirmek için kullanıyorum...