Süha UZUN / Blog

Sülüklügöl Macerası - 1 - Dağcılık

2016-06-11

Süha UZUN

Süha UZUN, Merve BİLGİN UZUN, Kübra GÖLLÜ, Yarkın ARİHAN, Kerem GÜNDOĞDU

Erken saatlerde gözlerimizi huzurlu bir cumartesi sabahına açtık. Önceki günden hazırlanmış eşyalarımızı araca dizdik. Eşim, ben ve çalıştığım firmadan iki arkadaşımla birlikte Sakarya Dokurcun Mevki 2. Göl?de kamp yapmak için yola çıktık. Sapanca?da sabah kahvaltımızı yaptık, o gün olacaklardan çok da haberdar değildik aslında.

Doğaya çıkıyorsanız kesinlikle her koşula hazırlıklı olmanız gerekiyor, doğanın size neler sunacağını asla bilemezsiniz. Hava durumu şaşar, sis çöktüğünde GPS rota göstermez, nemli ve yağmurlu havada ateş yanmaz... Bunları aklımın bir köşesinde tutarak temkinli bir şekilde yola çıkarım, en kolay kampıma bile tam teçhizat gitmeyi severim, sırtınızda taşıyacağınız bir kaç kilodan zarar gelmez (yüksek irtifa ve ekspedisyon kampları hariç).

Tur Başlangıcı Kahvaltının ardından Sapanca Yanık mevkine giderek daha önce benim de rehber olarak çalıştığım Sapanca ATV Safari?de ATV turu yapmaya karar verdik. Bir çok yerde ATV turuna katılsam da burada yaptığım turların tadını hiç bir yer vermiyor, yaklaşık bir saat süren turda kum parkuru, dere parkuru, tepecikler ve sık bitkiler arasında ilerledik. Bu turun bir diğer keyifli yanı da turun yarısında verilen moladır. Bu mola yeri Sapancanın sırtlarından dökülen Yanık deresinin Sapanca gölüne karıştığı noktadır. Yanık deresinde yazın su akmasa dahi Sapanca gölü üzerinde kaynamalar görmeniz olasıdır. Sazlıkların da ayrı bir güzellik kattığı bu alanda sis olmadığı zamanlarda Sakarya Üniversitesi Kampüsüne kadar görmek mümkündür.

Atv Turu Yavaş yavaş heyecanlanmaya başladık, nede olsa yanımızda ilk defa kamp yapacak olan arkadaşımız Yarkın var. :) Diğer arkadaşımız Kübra bu kampımızdan kısa süre önce ilk kampını yaparak sırasını Yarkın?a bıraktı.

İlk kamp her zaman heyecanlı, endişeli, ürkek ve merak içerisinde geçer, keyif alırsınız ama hava kararmaya başladıkça endişenin vücudunuzu sardığını hissedersiniz, işte bu endişeyle keyif alma arasındaki durum sizi müthiş bir havaya sokar :)

Saat 13:00 civarında Dokurcun bölgesine giriş yaptık, daha önce kamp yaptığım bir bölge vardı, oraya doğru gitmek en akıllıca olanıydı fakat çamur ve derin dehlizlerden dolayı aracın geçmesi biraz zor oluyordu (benim en keyif aldığım nokta :) Yolu tamamladıktan sonra kamp atacağımız bölgede binek bir aracın yer alması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Araç buraya nasıl gelmişti çok şaşırtıcıydı, onca engebeyi aşıp tam da kamp atacağımız bölgeye aracını bırakmıştı. Gölün çevresinde bir tur attıktan sonra aracın sahibini bulduk ve araçlarını çekmelerini rica ettik, aracın anahtarının üzerinde olduğunu ve geri alabileceğimizi söylemeleri üzerine araçlarını güvenli bir yere çekerek kamp düzenimizi kurmaya başladık. İlk işimiz çadırlarımızı kurmak oldu, bu konuda bayanlar daha marifetliydi ve çadırlarını bizden daha hızlı kurdular. Gece için yakacak toplamaya başladık, Yarkın ve ben ormandan çalı çırpı ve dalları toparlayarak baltayla parçalıyor ve ateş yakacağımız alanın yanına istifliyorduk. Günümüz çok güzel başlamış ve güzel devam ediyordu. Ta ki arabanın sahipleri balık tutmayı bitirip geri dönüşe geçecekleri zamana kadar.

Demli Çay Keyfi Ateşimizi yaktık, yiyeceklerimizi yerken içeceklerimizi yudumluyorduk, gülüp eğlenirken adamlar ellerinde tuttukları balıklarla çıka geldi, o an araçlarına baktım ve sonra dedim ki ?Arkadaşlar, bunlar geri dönmeye çalışacak ve dönemeyecekler, araçlarını çekmemiz için bizden yardım isteyecekler ve bu durum bizim keyfimizi kaçıracak.? İşte gecenin dönüm noktası adamlar araçlarına binip uzaklaşmaya başladıktan on dakika sonra gelen patinaj sesleriyle başladı. Endişem yavaş yavaş gerçekleşiyordu, hayatımda hiç bir kampta bu kadar endişeli değildim, olaylar başladı mı silsile yoluyla ilerleyerek gecemizi mahvedecek gibiydi, karanlık daha tam çökmeden bir adam belirdi ve boğuk bir sesle bize ?Yardım eder misiniz? Aracımız yolda kaldı? dedi, normalde tabi ki yardım edilecek durumlara yardım etmekten kaçınmam ancak binek bir araçla ormanın içerisine giren bir adama yardım etmek, bunu gece vakti bileğimizin üzerine kadar gelen çamurun içerisinde yapmak beni düşündürse de istemeyerek evet yardım edebiliriz dedim.
 

Yazının devamı için tıklayınız...

Blog Kategorileri

...
...

SÜHA UZUN

Boşa harcayacak zamanım yok, elimde kalan zamanımı bir şeyler öğrenmek ve toprakla bağımı güçlendirmek için kullanıyorum...