Süha UZUN / Blog

Dağcılık Botu Seçimi - Malzeme Bilgisi

2016-11-02

Süha UZUN

-

Outdoor faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğumuz olmazsa olmaz malzemelerden biri olan ayakkabılar bizi zirveye götürebileceği gibi acıdan kımıldayamaz hale de getirebilir.

Bu yüzden size outdoor faaliyetlerde kullanabileceğiniz tavsiyelerim olacak.

Outdoor Faliyetlerinde Kullanılan Ayakkabıların Özellikleri :

GORA TEX

1 - Santimetre karesinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. Kumaşın gözenekleri o kadar ufaktır ki bu kumaşa sahip olan ayakkabıya sıvı teması olsa dahi ayakkabı içine sıvı girişi olmaz,

2- Gora Tex Ayakkabılar nefes alabilen ayakkabılardır. Sıvı geçemeyen deliklerden rahatlıkla hava alışverişi yapılır bu sebeple ayakta terleme olmaz.

Yorumum : Sıvı geçirme sahibi olmayan bu kumaşın kar sularında bu özelliğini pek yerine getirmediğini gözlemlemekteyim. Kar suyu molekülleri, su moleküllerinden daha küçük olduğu için kumaşın(ayakkabının) kar suyu aldığı görülmüştür.

Kullanım sıkılığına göre botlar zamanla dikiş yerlerinden açılma yapmaktadır, açılan bu dikiş yerlerinden ayakkabılar su almaktadır.

VİBRAM TABAN

Outdoor faaliyetlerinde yürüdüğümüz zemin şartları değişmektedir. Zemin özelliği her bölge ve her yükseltide farklılıklar gösterir.

Bu zemin farkını gideceğimiz bölgeye göre az çok tahmin edebiliriz. Kar ve buzun yoğun olduğu bir bölgede sert zemin tercih edilirken uzun yürüyüşlü tırmanışsız bir faaliyette ise yumuşak bir taban tercih edilebilir.

İşte Vibram taban tam bu noktada devreye girmektedir. Vibram taban hemen hemen çoğu outdoor ayakkabılarına hatta sandaletlerde bile bulunmaktadır.

Vibram Taban ayakkabıların taban yumuşaklığı veya sertliği aşağıdaki şekilde ifade edilir;

1 - '4/1' Günlük ve Trekking kullanıma yönelik taban : Elastik yapıya sahip olan bu taban ayaklarınızı rahat ettirici özelliğe sahiptir. Ancak bu demek değildir ki ayaklarımız rahat etsin diye zorlu dağ seyahatlerinde bu tabanı kullanmalısınız. Tabanın elastik olması krampon takılmasına engel teşkil eder, buz kulvarlarında kesinlikle tercih edilmemelidir.

2- '4/2' Trekking ve Hafif dağ yürüyüşlerine yönelik taban: Bu taban 4/1 e göre bir nebze daha serttir, bununla hafta sonu faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.Tabiki ayağınız alışkın olmadığı için bu taban size sert gelse de alışınca keyif alacaksınız.

3 - '4/3' Orta zorlukta dağcılık aktivitelerine izin veren taban: Bu taban ciddi kış faaliyetlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 4/3 tabanla asfaltta yürürseniz ayak parmaklarınız acımaya başlar, taban absorbe özelliğine sahip olmadığından tüm engelleri ayağınıza iletecektir.

Örnek olarak süspansiyonu olmayan bir aracın kasisten geçmesine benzer. 4/3 botları karın olduğu bölgelerde giymenizi tavsiye ederim. Bu modellerde krampon kullanımı sağlanabilir.

4 - '4/4' Her türlü dağ koşulunda kullanmaya müsait taban: Bu tabanın esneme özelliğinin olmaması giyileceği yerleri kısıtlamaktadır. İleri gitme için bilek yerine diziniz devreye girer.Krampon rahatlıkla kullanılabilen bu ayakkabı buz kulvarlarında ayağınızdaki kramponu buza saplamak için bir çekiç vazifesi görmektedir.

Blog Kategorileri

...
...

SÜHA UZUN

Boşa harcayacak zamanım yok, elimde kalan zamanımı bir şeyler öğrenmek ve toprakla bağımı güçlendirmek için kullanıyorum...