Süha UZUN / Blog

Kurtdoğmuş Köyü İlk Gün - Dağcılık

2016-11-25

Süha UZUN

Süha UZUN, Kerem GÜNDOĞDU (Keke), Kerem BİLGİN, Başar İBİCİOĞLU

İş yerindeki işlerimi toparlayıp trafiği göz önünde bulundurarak 2. köprü güzergahından Buyaka AVM?ye gittim. Buyaka AVM otoparkında Kerem'le buluştuk, bendeki araçla ilerleme karar alıp Keremin eşyalarını benim araca yerleştirdikten sonra Şile güzergahında yola koyulduk.

Yaklaşık 50 dk sonra Kurtköy Viaport AVM yi gördük, Viaport'u gördükten sonra ilk ışıklardan sola dönerek Kurtdoğmuş köyüne doğru ilerledik, ışıklardan 10 dakika sonra Kurtdoğmuş köyünde Keke'nin aracını gördük, hemen yanına park edip köy kahvesine girdik, Başar henüz gelmemişti, telefonu arızalı olduğundan gps verisi alamıyordu, bu yüzden Kurtdoğmuş köyüne bizden sonra geldi.

Köyden kamp alanına ilerleyen yolun durumunu bilmediğimizden Başar'ın motorunu bırakıp eşyaları bizim araca alarak iki araç ile ilerleme kararı aldık.

20 dk engebeli arazide ilerledikten sonra gideceğimiz yere vardık, araçlardan inerek küçük bir keşif yaptık, bölgenin dörtte üçüne hakim olacak şekilde bir yer bulduktan sonra eşyalarımızı indirdik, saat yaklaşık 23:00'dı, hava soğuk ve sisliydi, ateş yakmak zor olacak gibi gözüküyordu, fakat ilk seferde ateş yandı ama maalesef etrafımızda ateşi sürdürebilecek odun yoktu.

Odun aramaya başladık;

Etrafta bulduğumuz kurumuş, kopmuş çalı çırpıyı toplayıp ateşin yanına istifledik, ama kalın odunumuz yoktu, ayrıca acıkmaya da başlamıştık, Keke erken yatıp erken kalkmayı seven biri olduğu için direk yattı, ben gece patates yemeye kararlıydım.

Yürüyerek odun bulamadığımız için araçla biraz daha ileriye gidelim dedik, Kerem'le atladık araca, Kerem aracı sürüyor ben de fenerle etrafa bakıyordum, bir kaç kalın odun bulduk derken aralardan eski mezar taşları gözüktü, fazla oyalanmadan odunları aracın üzerine atarak kamp yerine döndük, gece soğuktu ama odun kestiğimizden soğuğu hissetmiyorduk.

Getirdiğimiz büyük odunlarla hafif yanan ateşimizi arttırdık ve patateslerimizi oluşan közün içine attık, tabi patates yeriz de çay içmeden olur mu, odun toplamadan önce közün üstüne bıraktığımız su kaynamıştı, hemen çay demledik.

Patatesleri yaklaşık 45 dk köz altında tuttuktan sonra soyduk, maalesef patateslerin olmamış yerleri vardı bu yüzden hemen B planına geçerek tüm patatesi sıvı yağda karıştırdık ve üzerine kaşarla birlikte yumurta kırarak afiyetle yedik. (45 dk patatesin pişmesi için yeterli bir süre ancak köz patatesin etrafında homojen olarak dağılması gerekiyor.)

Muhabbet sohbet derken saat gece 3:00'ı bulmuştu, hava çok soğuktu, çadırın üstü buz tutmuştu, dışarıda kalmak çok akıllıca olmayacağından hem de vücudumuz yorgun düştüğünden uyumaya karar verdik?
 

Blog Kategorileri

...
...

SÜHA UZUN

Boşa harcayacak zamanım yok, elimde kalan zamanımı bir şeyler öğrenmek ve toprakla bağımı güçlendirmek için kullanıyorum...